SSRH7H-M07196 — Choke, Common Mode, Through Hole, 19.6 mH, 700 mA, SSRH7H-M Series
Illustrative purposes only
SSRH7H-M07196
Choke, Common Mode, Through Hole, 19.6 mH, 700 mA, SSRH7H-M Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:19.6mH; Rated Current:700mA; Product Range:SSRH7H-M Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 19.6mH
  • Product Range: SSRH7H-M Series
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.71ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C