SSRH24NHS-12500 — Choke, Common Mode, 50 mH, 1.2 A, 250VAC , 0.43 ohm, Through Hole, SSRH Series
Illustrative purposes only
SSRH24NHS-12500
Choke, Common Mode, 50 mH, 1.2 A, 250VAC , 0.43 ohm, Through Hole, SSRH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:50mH; Rated Current:1.2A; Product Range:SSRH Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:0.43ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 50mH
  • Product Range: SSRH24NHS Series
  • DC Current Rating: 1.2A
  • DC Resistance Max: 0.43ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C