SSR21NVS-M25064 — Choke, Common Mode, Through Hole, 6.4 mH, 2.5 A, 250 VAC, Through Hole, SSR21NVS-M Series
Illustrative purposes only
SSR21NVS-M25064
Choke, Common Mode, Through Hole, 6.4 mH, 2.5 A, 250 VAC, Through Hole, SSR21NVS-M Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:6.4mH; Rated Current:2.5A; Product Range:SSR21NVS-M Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.4mH
  • Product Range: SSR21NVS-M Series
  • DC Current Rating: 2.5A
  • DC Resistance Max: 0.09ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C