SSR21NVS-12135 — Common Mode Filter, 13.5 mH, 1.2 A, SSR21NVS Series, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSR21NVS-12135
Common Mode Filter, 13.5 mH, 1.2 A, SSR21NVS Series, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 13.5mH
  • Product Range: SSR21NVS Series
  • DC Current Rating: 1.2A
  • DC Resistance Max: 0.24ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C