SSR21NVS-041090 — Choke, Common Mode, 109 mH, 400 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NVS Series
Illustrative purposes only
SSR21NVS-041090
Choke, Common Mode, 109 mH, 400 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NVS Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:109mH; Rated Current:400mA; Product Range:SSR21NVS Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 109mH
  • Product Range: SSR21NVS Series
  • DC Current Rating: 400mA
  • DC Resistance Max: 1.8ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C