SSR21NVS-031590 — Common Mode Filter, 159 mH, 300 mA, SSR21NVS Series, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSR21NVS-031590
Common Mode Filter, 159 mH, 300 mA, SSR21NVS Series, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (07-Nov-2024)
  • Inductance: 159mH
  • Product Range: SSR21NVS Series
  • DC Current Rating: 300mA
  • DC Resistance Max: 2.85ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C