SSR21NV-13140 — Common Mode Filter, 14 mH, 1.3 A, SSR21NV Series, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSR21NV-13140
Common Mode Filter, 14 mH, 1.3 A, SSR21NV Series, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 14mH
  • Product Range: SSR21NV Series
  • DC Current Rating: 1.3A
  • DC Resistance Max: 0.21ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C