SSR21NHS-M08475 — Choke, Common Mode, Through Hole, 47.5 mH, 800 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NHS-M Series
Illustrative purposes only
SSR21NHS-M08475
Choke, Common Mode, Through Hole, 47.5 mH, 800 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NHS-M Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:47.5mH; Rated Current:800mA; Product Range:SSR21NHS-M Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47.5mH
  • Product Range: SSR21NHS-M Series
  • DC Current Rating: 800mA
  • DC Resistance Max: 0.68ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C