SSR21NHS-06385 — Choke, Common Mode, 38.5 mH, 600 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NHS Series
Illustrative purposes only
SSR21NHS-06385
Choke, Common Mode, 38.5 mH, 600 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NHS Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:38.5mH; Rated Current:600mA; Product Range:SSR21NHS Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 38.5mH
  • Product Range: SSR21NHS Series
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 0.71ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C