SSR21NH-M051350 — Choke, Common Mode, Through Hole, 135 mH, 500 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH-M Series
Illustrative purposes only
SSR21NH-M051350
Choke, Common Mode, Through Hole, 135 mH, 500 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH-M Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:135mH; Rated Current:500mA; Product Range:SSR21NH-M Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 135mH
  • Product Range: SSR21NH-M Series
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.9ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C