SSR21NH-M031900 — Choke, Common Mode, Through Hole, 190 mH, 300 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH-M Series
Illustrative purposes only
SSR21NH-M031900
Choke, Common Mode, Through Hole, 190 mH, 300 mA, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH-M Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:190mH; Rated Current:300mA; Product Range:SSR21NH-M Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 190mH
  • Product Range: SSR21NH-M Series
  • DC Current Rating: 300mA
  • DC Resistance Max: 2.9ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C