SSR21NH-13140 — Choke, Common Mode, 14 mH, 1.3 A, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH Series
Illustrative purposes only
SSR21NH-13140
Choke, Common Mode, 14 mH, 1.3 A, 250 VAC, Through Hole, SSR21NH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:14mH; Rated Current:1.3A; Product Range:SSR21NH Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 14mH
  • Product Range: SSR21NH Series
  • DC Current Rating: 1.3A
  • DC Resistance Max: 0.21ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C