SSR21NH-07405 — Common Mode Filter, 40.5 mH, 700 mA, SSR21NH Series, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSR21NH-07405
Common Mode Filter, 40.5 mH, 700 mA, SSR21NH Series, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 40.5mH
  • Product Range: SSR21NH Series
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.61ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C