SSR10VS-10135 — Choke, Common Mode, 13.5 mH, 1 A, 250VAC , 0.43 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10VS-10135
Choke, Common Mode, 13.5 mH, 1 A, 250VAC , 0.43 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:13.5mH; Rated Current:1A; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:0.43ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 13.5mH
  • Product Range: SSR10VS Series
  • DC Current Rating: 1A
  • DC Resistance Max: 0.43ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C