SSR10VS-07265 — Choke, Common Mode, 26.5 mH, 700 mA, 250VAC , 0.85 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10VS-07265
Choke, Common Mode, 26.5 mH, 700 mA, 250VAC , 0.85 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:26.5mH; Rated Current:700mA; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:0.85ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 26.5mH
  • Product Range: SSR10VS Series
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.85ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C