SSR10V-06475 — Choke, Common Mode, 47.5 mH, 600 mA, 250VAC , 1.3 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10V-06475
Choke, Common Mode, 47.5 mH, 600 mA, 250VAC , 1.3 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:47.5mH; Rated Current:600mA; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:1.3ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47.5mH
  • Product Range: SSR10V Series
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 1.3ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C