SSR10V-05595 — Choke, Common Mode, 59.5 mH, 500 mA, 250VAC , 1.7 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10V-05595
Choke, Common Mode, 59.5 mH, 500 mA, 250VAC , 1.7 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:59.5mH; Rated Current:500mA; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:1.7ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 59.5mH
  • Product Range: SSR10V Series
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.7ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C