SSR10HS-05495 — Choke, Common Mode, 49.5 mH, 500 mA, 250VAC , 1.61 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10HS-05495
Choke, Common Mode, 49.5 mH, 500 mA, 250VAC , 1.61 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:49.5mH; Rated Current:500mA; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:1.61ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 49.5mH
  • Product Range: SSR10HS Series
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.6ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C