SSR10HS-04745 — Choke, Common Mode, 74.5 mH, 400 mA, 250VAC , 2.5 ohm, Through Hole, SSR Series
Illustrative purposes only
SSR10HS-04745
Choke, Common Mode, 74.5 mH, 400 mA, 250VAC , 2.5 ohm, Through Hole, SSR Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:74.5mH; Rated Current:400mA; Product Range:SSR Series; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018); DC Resistance:2.5ohm; Voltage Rating:250VAC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 74.5mH
  • Product Range: SSR10HS Series
  • DC Current Rating: 400mA
  • DC Resistance Max: 2.5ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C