SSR10H-05595 — Common Mode Filter, 59.5 mH, 500 mA, SSR10H Series, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSR10H-05595
Common Mode Filter, 59.5 mH, 500 mA, SSR10H Series, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET / PARTNER STOCK
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Inductance: 59.5mH
  • Product Range: SSR10H Series
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.7ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C