SSHB21HS-25021 — Choke, Common Mode, Through Hole, 2.1 mH, 2.5 A, SSHB21HS Series
Illustrative purposes only
SSHB21HS-25021
Choke, Common Mode, Through Hole, 2.1 mH, 2.5 A, SSHB21HS Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:2.1mH; Rated Current:2.5A; Product Range:SSHB21HS Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.1mH
  • Product Range: SSHB21HS Series
  • DC Current Rating: 2.5A
  • DC Resistance Max: 0.09ohm
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Operating Temperature Min: -40°C