SSHB10H-R05500 — Choke, Common Mode, Through Hole, 50 mH, 500 mA, SSHB10H Series
Illustrative purposes only
SSHB10H-R05500
Choke, Common Mode, Through Hole, 50 mH, 500 mA, SSHB10H Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:50mH; Rated Current:500mA; Product Range:SSHB10H Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018)
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Inductance: 50mH
  • Product Range: SSHB10H Series
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.7ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C