SSC800-25-24 — Solid State Relay, SPST-NO, 25 A, 800 VDC, Panel Mount, Screw, DC Switch
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
SSC800-25-24
Solid State Relay, SPST-NO, 25 A, 800 VDC, Panel Mount, Screw, DC Switch
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:25A; Operating Voltage Max:800VDC; Relay Mounting:Panel; Relay Terminals:Screw; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:0VDC; Cont
  • Load Current: 25A
  • Product Range: SSC Series
  • Relay Mounting: Panel Mount
  • Switching Mode: DC Switch
  • Relay Terminals: Screw
  • Control Voltage Max: 28VDC
  • Control Voltage Min: 20VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 800VDC
  • Operating Voltage Min: 0VDC