SS11VL-R22020 — Filter, Line, Common Mode, AC, High Frequency, 2 mH, SS11VL Series
Illustrative purposes only
SS11VL-R22020
Filter, Line, Common Mode, AC, High Frequency, 2 mH, SS11VL Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:2mH; Rated Current:2.2A; Product Range:SS11VL Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); DC Current Max:2.2A
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2mH
  • Product Range: SS11VL Series
  • DC Current Rating: 2.2A
  • DC Resistance Max: 0.12ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C