SS11VL-R11076 — Filter, Line, Common Mode, AC, High Frequency, 7.6 mH, SS11VL Series
Illustrative purposes only
SS11VL-R11076
Filter, Line, Common Mode, AC, High Frequency, 7.6 mH, SS11VL Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Radial Leaded Common Mode Chokes / Filters
  • Inductance:7.6mH; Rated Current:1.1A; Product Range:SS11VL Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); DC Current Max:1.1A
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 7.6mH
  • Product Range: SS11VL Series
  • DC Current Rating: 1.1A
  • DC Resistance Max: 0.4ohm
  • Operating Temperature Max: 120°C
  • Operating Temperature Min: -40°C