SS10PH10-M3/86A — Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 880 mV
Illustrative purposes only
SS10PH10-M3/86A
Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 880 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-277A; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:880mV; Forward Surge
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: SS10P
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 880mV
  • Forward Surge Current: 200A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V