SRU8045A-680Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 68 µH, 1.25 A, Shielded, 1.2 A, SRU8045A
Illustrative purposes only
SRU8045A-680Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 68 µH, 1.25 A, Shielded, 1.2 A, SRU8045A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRU8045A
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.4ohm
  • RMS Current (Irms): 1.25A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.2A