SRU8045A-4R7Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 4.7 µH, 4.6 A, Shielded, 4.4 A, SRU8045A Series
Illustrative purposes only
SRU8045A-4R7Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 4.7 µH, 4.6 A, Shielded, 4.4 A, SRU8045A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):4.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.4A; Product Range:SRU8045A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.5mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SRU8045A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.0275ohm
  • RMS Current (Irms): 4.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4.4A