SRU8045A-220Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 2.25 A, Shielded, 2.15 A, SRU8045A Series
Illustrative purposes only
SRU8045A-220Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 22 µH, 2.25 A, Shielded, 2.15 A, SRU8045A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):2.25A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.15A; Product Range:SRU8045A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.5mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU8045A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.122ohm
  • RMS Current (Irms): 2.25A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.15A