SRU8045A-100Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 3.5 A, Shielded, 3.3 A, SRU8045A Series
Illustrative purposes only
SRU8045A-100Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 10 µH, 3.5 A, Shielded, 3.3 A, SRU8045A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.3A; Product Range:SRU8045A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.5mm; DC Resi
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU8045A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.048ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.3A