SRU8043-6R8Y — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.8 A, Shielded, 3.1 A, SRU8043 Series
Illustrative purposes only
SRU8043-6R8Y
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.8 A, Shielded, 3.1 A, SRU8043 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):3.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.1A; Product Range:SRU8043 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.3mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.0224ohm
  • RMS Current (Irms): 3.8A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.1A