SRU8043-680Y — Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.2 A, Shielded, 1 A, SRU8043 Series
Illustrative purposes only
SRU8043-680Y
Power Inductor (SMD), 68 µH, 1.2 A, Shielded, 1 A, SRU8043 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):1.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1A; Product Range:SRU8043 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.3mm; DC Resistance M
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.192ohm
  • RMS Current (Irms): 1.2A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1A