SRU8043-4R7Y — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 4.6 A, Shielded, 3.6 A, SRU8043 Series
Illustrative purposes only
SRU8043-4R7Y
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 4.6 A, Shielded, 3.6 A, SRU8043 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):4.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.6A; Product Range:-; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.3mm; DC Resistance Max:0.017ohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.017ohm
  • RMS Current (Irms): 4.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.6A