SRU8043-3R9Y — Power Inductor (SMD), 3.9 µH, 4.8 A, Shielded, 4 A
Illustrative purposes only
SRU8043-3R9Y
Power Inductor (SMD), 3.9 µH, 4.8 A, Shielded, 4 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 3.9µH
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.0146ohm
  • RMS Current (Irms): 4.8A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4A