SRU8043-220Y — Power Inductor (SMD), 22 µH, 2.2 A, Shielded, 1.7 A, SRU8043
Illustrative purposes only
SRU8043-220Y
Power Inductor (SMD), 22 µH, 2.2 A, Shielded, 1.7 A, SRU8043
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: SRU8043
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.0725ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.7A