SRU8043-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 2.7 A, Shielded, 2 A, SRU8043 Series, 8mm x 8mm x 4.3mm
Illustrative purposes only
SRU8043-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 2.7 A, Shielded, 2 A, SRU8043 Series, 8mm x 8mm x 4.3mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.046ohm
  • RMS Current (Irms): 2.7A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 8mm x 8mm x 4.3mm
  • Saturation Current (Isat): 2A