SRU8043-101Y — Power Inductor (SMD), 100 µH, 1 A, Shielded, 800 mA, SRU8043 Series
Illustrative purposes only
SRU8043-101Y
Power Inductor (SMD), 100 µH, 1 A, Shielded, 800 mA, SRU8043 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):800mA; Product Range:SRU8043 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.3mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.287ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 4.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 800mA