SRU8043-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.5 A, Shielded, 2.7 A, SRU8043 Series
Illustrative purposes only
SRU8043-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 3.5 A, Shielded, 2.7 A, SRU8043 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.7A; Product Range:SRU8043 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.3mm; DC Resistance M
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU8043 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.3mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.03ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.7A