SRU8028A-2R5Y — Power Inductor (SMD), 2.5 µH, 4.5 A, Shielded, 4.2 A, SRU8028A
Illustrative purposes only
SRU8028A-2R5Y
Power Inductor (SMD), 2.5 µH, 4.5 A, Shielded, 4.2 A, SRU8028A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.5µH
  • Product Range: SRU8028A
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.018ohm
  • RMS Current (Irms): 4.5A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4.2A