SRU8028A-101Y — Power Inductor (SMD), 100 µH, 750 mA, Shielded, 700 mA, SRU8028A Series
Illustrative purposes only
SRU8028A-101Y
Power Inductor (SMD), 100 µH, 750 mA, Shielded, 700 mA, SRU8028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):750mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):700mA; Product Range:-; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 2.8mm; DC Resistance Max:0.
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU8028A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.5ohm
  • RMS Current (Irms): 750mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 700mA