SRU8028-6R8Y — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.8 A, Shielded, 2.5 A, SRU8028 Series
Illustrative purposes only
SRU8028-6R8Y
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.8 A, Shielded, 2.5 A, SRU8028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRU8028 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.034ohm
  • RMS Current (Irms): 2.8A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.5A