SRU8028-4R7Y — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 3.7 A, Shielded, 3.2 A, SRU8028 Series
Illustrative purposes only
SRU8028-4R7Y
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 3.7 A, Shielded, 3.2 A, SRU8028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):3.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.2A; Product Range:SRU8028 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 2.8mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SRU8028 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 3.7A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.2A