SRU8028-470Y — Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.2 A, Shielded, 1 A, SRU8028 Series
Illustrative purposes only
SRU8028-470Y
Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.2 A, Shielded, 1 A, SRU8028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:47µH; RMS Current (Irms):1.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1A; Product Range:SRU8028 Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 2.8mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRU8028 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.177ohm
  • RMS Current (Irms): 1.2A
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 1A