SRU8028-101Y — INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 700MA, SMD
Illustrative purposes only
SRU8028-101Y
INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 700MA, SMD
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU8028 Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.39ohm
  • RMS Current (Irms): 750mA
  • Power Inductor Case: 8mm x 8mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 700mA