SRU6025A-8R2Y — Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.2 A, Shielded, 1.25 A, SRU6025A Series
Illustrative purposes only
SRU6025A-8R2Y
Power Inductor (SMD), 8.2 µH, 2.2 A, Shielded, 1.25 A, SRU6025A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:8.2µH; RMS Current (Irms):2.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.25A; Product Range:SRU6025A Series; Power Inductor Case:6.5mm x 6.2mm x 2.5mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Product Range: SRU6025A Series
  • Product Width: 6.2mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 6.5mm
  • DC Resistance Max: 0.052ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Power Inductor Case: 6.5mm x 6.2mm x 2.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.25A