SRU6025A-221Y — Power Inductor (SMD), 220 µH, 420 mA, Shielded, 240 mA, SRU6025A Series
Illustrative purposes only
SRU6025A-221Y
Power Inductor (SMD), 220 µH, 420 mA, Shielded, 240 mA, SRU6025A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:220µH; RMS Current (Irms):420mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):240mA; Product Range:SRU6025A Series; Power Inductor Case:6.5mm x 6.2mm x 2.5mm; D
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: SRU6025A Series
  • Product Width: 6.2mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 6.5mm
  • DC Resistance Max: 1.25ohm
  • RMS Current (Irms): 420mA
  • Power Inductor Case: 6.5mm x 6.2mm x 2.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 240mA