SRU6025A-151Y — Power Inductor (SMD), 150 µH, 540 mA, Shielded, 280 mA, SRU6025A Series
Illustrative purposes only
SRU6025A-151Y
Power Inductor (SMD), 150 µH, 540 mA, Shielded, 280 mA, SRU6025A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:150µH; RMS Current (Irms):540mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):280mA; Product Range:SRU6025A Series; Power Inductor Case:6.5mm x 6.2mm x 2.5mm; D
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SRU6025A Series
  • Product Width: 6.2mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 6.5mm
  • DC Resistance Max: 0.77ohm
  • RMS Current (Irms): 540mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 280mA