SRU6025-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 1.05 A, SRU6025 Series
Illustrative purposes only
SRU6025-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 2 A, Shielded, 1.05 A, SRU6025 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.05A; Product Range:-; Power Inductor Case:6.5mm x 6.2mm x 2.5mm; DC Resistance Max:0.057oh
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU6025 Series
  • Product Width: 6.2mm
  • Product Height: 2.5mm
  • Product Length: 6.5mm
  • DC Resistance Max: 0.057ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Power Inductor Case: 6.5mm x 6.2mm x 2.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 1.05A