SRU5028A-470Y — Power Inductor (SMD), 47 µH, 700 mA, Shielded, 620 mA, SRU5028A Series
Illustrative purposes only
SRU5028A-470Y
Power Inductor (SMD), 47 µH, 700 mA, Shielded, 620 mA, SRU5028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:47µH; RMS Current (Irms):700mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):620mA; Product Range:SRU5028A Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: SRU5028A Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.36ohm
  • RMS Current (Irms): 700mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 620mA