SRU5028A-330Y — Power Inductor (SMD), 33 µH, 800 mA, Shielded, 680 mA, SRU5028A Series
Illustrative purposes only
SRU5028A-330Y
Power Inductor (SMD), 33 µH, 800 mA, Shielded, 680 mA, SRU5028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:33µH; RMS Current (Irms):800mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):680mA; Product Range:SRU5028A Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: SRU5028A Series
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.2mm
  • DC Resistance Max: 0.26ohm
  • RMS Current (Irms): 800mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 680mA